Marka Güncesi: DİŞ SAĞLIĞIMIZ İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ? -

1 Kasım 2015 Pazar

DİŞ SAĞLIĞIMIZ İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ? -


Bayram tatilinin en güzel yanı birkaç gün işten güçten uzaklaşmak, sevdiklerimizle daha uzun vakit geçirebilmek diğeri ise sanki günlük hayatta ''yasak'' olan çikolata, şeker tüketiminin daha serbest şekikde tüketme psikolojisine girmektir. Çünkü bu günlerde çikolata tüketmek hatta bu tüketimi abartmak çok normal gibi bir algı var herkeste. Bu algının arkasına saklanmak hepimizin işine geliyor kabul edelim :) Ama bu ''abartma'' bayramı ve sonrasını bize zehir edebilir aman dikkat! Diş sağlığımızı ve elbette midemizi, vücudumuzu bütünen bozabilen bu tehlikeli kaçamakları da kontrol altında tutmamız gerekiyor. Bu yazıda diş sağlığı hakkında birkaç noktaya değinmek istedim. En azından bunları göz önünde bulundurun derim.

Tatile gitmeden ağız ve diş bakımı şart

Bayram tatilini uzatarak yaz tatiline gidecek kişiler, tatile çıkmadan kesinlikle ağız ve diş sağlığı için doktor kontrollerini gerçekleştirmelidir. Gittikleri tatil beldesinde, otelde ağız ve diş sağlığı merkezi olmaması durumunda tedavi yaptıramayan kişilere tatilleri zehir olabilir.

Yemekten 1 saat sonra dişleri fırçalamak aşınmayı önler
Ağız ve diş sağlığı konusunda yapılan en önemli hatalardan biri de yemekten hemen sonra dişleri fırçalamaktır. Asitli yiyecek ve içecek tüketimi sonrası hemen dişleri fırçalamak dişlerdeki aşınmayı daha da hızlandırmaktadır. Dişlerin yemekten bir saat sonra fırçalanması doğrudur.

Çürükten koruyan önlemler
Şekerli gıdalar tüketildikten sonra mutlaka su içilmeli ya da ağız bol su ile çalkalanmalıdır. Şekersiz sakız çiğneme de ağızda oluşacak asidik ortamın önüne geçerek diş çürüklerini engelleyebilmektedir.

Şekersiz kahve dişlerinizi korur
Kahve tanelerinin içindeki “trigonelline” isimli maddenin, bakterilerin dişe yapışmasını engellediğine dair çalışmalar bulunmaktadır. Bayram ziyaretlerinde içecek olarak şekersiz kahveyi tercih etmek; karamel, lokum gibi dişe yapışan şekerli gıdalar yerine bitter çikolatayı tercih etmek daha doğru olacaktır. 
Bilgiler için Memorial Suadiye Tıp Merkezi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Dr. Dt. Aslı Tapan'a teşekkür ederim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder