Marka Güncesi: GÖZ SAĞLIĞINI KORUMANIN 8 YOLU!

5 Kasım 2015 Perşembe

GÖZ SAĞLIĞINI KORUMANIN 8 YOLU!


Gün içerisinde saatlerce bilgisayar ekranı, eş zamanlı olarak neredeyse yatağa girene kadar akıllı telefonlar ve tabletlerle zaman geçiren biz plaza insanları olarak göz sağlığımızı ciddi ölçüde tehdit ediyoruz. Evet, sağlığımızı tehdit eden de yine biziz. Göz bozuklukları, çeşitli göz hastalıkları da bu nedenle çevremizde sıkça gördüğümüz problemler. Belki de bu yazıyı okuyan bir çok kişi de aynı derttn müzdarip. Peki neler yapmak lazım? Bir sağlık merkezinden güzel bilgiler edindim. Sizinle bilimsel zeminde paylaşıldığı için paylaşmak istedim. Göz sağlığımızı korumanın 8 yolunu öğrenelim ve hayatımıza uygulayalım. Ne dersiniz?

1) Göz muayenelerinizi ihmal etmeyin: Bu muayanenin sıklığı  yılda bir olarak belirtilmiş. Çok doğru. En son ne zaman göz muayanesi oldunuz?
2) Doğru gözlük seçimi önemli: Gözlük kullanılıyorsa, numarası kullanılan ekran mesafesine göre belirlenmeli ya da çok odaklı gözlüklerle uygun numarada bakış sağlanmalıdır.
3) Kontakt lens kullanımına dikkat: Çalışırken odaklanarak dikkatli bakmak, göz kırpma sayısının azalmasına ve göz yüzeyinin kurumasına sebep olur. Bunun göz yüzeyinde kontakt lens varken yapılması kuruluk ve batma problemlerinin daha da artmasına sebep olur. Ekrana bakarak çalışırken kontakt lens yerine gözlük tercih edilmesi ise bu sorunların azalmasını sağlayacaktır.


4) Gözyaşı fonksiyonlarınızı ölçtürün: Gözyaşı fonksiyonları çeşitli testlerle değerlendirilerek, ekran kullanımı sırasında suni gözyaşı içeren göz damlaları kullanılması kuruluğa bağlı şikayetlerin ortadan kalkmasını sağlayabilir.
5) Ekran mesafesini koruyun: Ofiste kullanılan bilgisayar ekranı uzaklığı ortalama 50-60 cm ve yüksekliği göz seviyesinde olmalıdır.
6) Ortam aydınlatması doğru yapılmalı: Ekran ışık düzeyinden yüksek aşırı parlak aydınlatma kullanılmamalıdır. Ekranda dış ortam yansımalarının olması engellenmelidir.
7) Bilgisayar başındayken yarım saatte bir mola verin: Yaklaşık 20-30 dakikada bir verilecek molalarla, bakış mesafesi değiştirilip 20 saniye kadar uzağa bakılarak göz kaslarında spazm gelişmesi ve buna bağlı göz ve baş ağrılarının ortaya çıkması engellenebilir.
8) Gözünüzü bilinçli olarak kırpın: Ekrana bakarken gözler sık sık göz kırpılarak, göz yüzeyinin nemlenmesi sağlanarak kuruluk ya da aşırı sulanma azaltılabilir. Ayrıca ortamda bulunan klimaların akımlarının göze doğru olmasının engellenmesi kuruluk sorununu engelleyecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder