Marka Güncesi: ÇOCUKLARIMIZIN DİŞ SAĞLIĞINI NASIL KORUYABİLİRİZ?

17 Aralık 2015 Perşembe

ÇOCUKLARIMIZIN DİŞ SAĞLIĞINI NASIL KORUYABİLİRİZ?


Bugün sizlerden çok fazla mail aldığım bir sağlık konusu ile ilgili yazmak istedim. Çocuklarımızın tepeden tırnağa sağlığı hayattaki en önemli konu başlığmız şüphesiz. Bu anlamda çocuğumuza bilinç kazandırmamız gereken en önemli sağlık konularının başında diş sağlığının geldiğini düşünüyorum. Sürekli olarak takip edilmesi ve jüçük yaşta bilinç kazandırılması gereken bir konu diş sağlığı.  Bakırköy Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Selma Kurtoğlu o merak edilen meşhur soruları yanıtladı. 

Çocuklarda ilk diş kontrolü ne zaman yapılmalıdır? 

6-8 ayda ilk süt dişleri sürmeye başlar. Süt dişlerinin sürmesi ile birlikte temizlik işlemi de başlar. Anormal bir durum yok ise ilk diş hekiminin muayenesi 2 yaşına kadar bir kere yapılmalıdır. Daha sonra kontroller düzenli olarak 6 ayda bir yapılır. 

Diş hekimi korkusu olan çocuklara nasıl yaklaşılmalıdır? 


Çocukların diş hekiminden korkmalarında en büyük etken anne, baba ve yakın çevredeki insanların diş hekimi hakkında konuşmaları, korkuları ve kötü hatıralarıdır. Özellikle diş hekimi korkusunu arttıracak korkutmalar, tehditler çocukların korkularının yerleşmesine sebep olur. Böyle bir durumda çocukdaha önce hiçdiş hekimine gitmemiş olsa bile diş hekimi korkusunu anne ve babasından öğrenebilir. Ağrısının giderildiğini, tedaviden sonra mutlu olduğunu söyleyen anne-baba,çocuğa çok daha olumlu bir mesaj vermiş olur.Aynı zamanda tedavi aşamasında diş hekimi ile kurulan iyi diyalog çocuğun diş hekimine alışmasına yardımcı olur. Böylece çocuk, diş hekimi ziyaretlerinin normal ve düzenli olması gerektiğini öğrenir. Böyle yetişen bir çocuğun hayatı boyunca zaten dişleriyle sorunu olmayacaktır.

Çocuklar dişlerini ne zaman fırçalamaya başlamalıdır? 


Çocuklar dişlerini 2-2,5 yaşından itibaren fırçalamaya başlamalıdır.

Çocuğa diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?


Diş fırçalamayı öğretmenin en kolay yolu anne-baba olarak ona örnek olmaktadır. Ev içinde büyüklerin diş fırçalamasını izleyen çocuk, bu alışkanlığı daha kolay kazanır. Bunun ile birlikte özellikle akşam yatarken dişlerini fırçalayan anne-baba aynı zamanda çocuğun fırçalamasını da kontrol etmiş olur, hem de örnek davranış ile ona verilecek en iyi eğitimi verir. Çocukların kullanabileceği ürünler yeterince eğlenceli, renkli ve çocuklara hitap edebilecek ürünlerdir. Sağlıklı ürünler ve özellikle diş hekimin önerdiği ürünleri kullanmalıyız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder