Marka Güncesi: BÖLGESEL KİLOLARIN SEBEBİ ASLINDA GENETİK!

24 Mart 2016 Perşembe

BÖLGESEL KİLOLARIN SEBEBİ ASLINDA GENETİK!


Hani, kilomuza ne kadar dikkat edersek edelim bir türlü değiştiremediğimiz gerçekler vardır ya, işte onlar aslında bizim yeme alışkanlıklarımızla ilgili olmayabilir. Anne, babadan ve daha ötelerden gelen genetik, kalıtsal mirasımız aslında bunun temel nedeni. Bu konu ile ilgili geçtiğimiz günlerde bir uzman görüşü aldım. Bu tarz sağlık konularında asla kendim yorumlarımı yazmamaya özen gösteriyorum. Doğru bilgi aktarabilmek adına  Superplast Estetik Cerrahi Merkezi’nden Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Coşkun L. Taşçı'nın konu ile ilgili açıklamalarına yer vermek istiyorum. 
'' Kilo alırken genetiğimizin etkisiyle aldığımız her 100 gram yağın 60 gramı, basene, bele veya kola alınabilmektedir. Çünkü insan yaradılışı gereği bir çok kalıtsal özellikle beraber doğar. Örnekleyecek olursak; toplamda 100 gram yağ depomuz varsa ve ideal ölçülere göre basen bölgesinde yüzde 20’sinin olması gerekirken, anne, hala veya teyzede bu oran yüzde 60 ise, aldığımız her 100 gramın 60’ı basene gider ve basenli görüntünüz olur.
Ancak iş kilo vermeye geldiğinde hepimiz genetik yapımızdan bağımsız olarak, her bölgemizden simetrik ve eşit kilo veririz. Bu durumda 100 gram alırken, 60 gram almış basenimiz de incelmiştir ama sadece diğer bölgeler gibi 10 gram. Geri kalan 50 gramı da eritmek için kilo vermeye devam ettiğimizde ise her yer bu ölçüde incelmış ve aslında baştan sevmediğimiz basenli görüntü formatının küçük modeli, yani başka bir anlatımla armut formundayken küçük armut formunda olmuşuzdur ve istemediğimiz bölgeler de gerektiğinden fazla eridiği için yüzümüz, göğsümüz ya da popomuz hacmini çok fazla kaybetmiş ve çökmüştür.
Aklınıza gelen ikinci seçenek ise genelde spor yapmak oluyor. Bölgesel sorunumuz olan kısmı çalıştırarak eritmeye çalışıyoruz. Evet spor yaparak yağ atılır, ancak bu yağ istediğimiz bölgeden değil yine zayıflamada olduğu gibi her bölgeden eşit çözünür. Dolayısıyla bölgesel incelme gerçekleşmediğinden görünümde çokta değişen bir şey olmaz.
Kendi kendine bölgesel incelme, şekillenme ya da zayıflama mümkün olamadığı için en kolay ve ekonomik çözüm olarak bu aşamadan sonra önümüze sayıları binleri bulan bölgesel zayıflama yöntemleri ve cihazları çıkar. Bunlar çoğu zaman doktor olmayan ya da branşı estetik cerrahi olmayan kişilerce uygulanır veya önerilir. Ancak insan vücudu cihaz ve yöntem adı ne olursa olsun dışarıdan temasla ya da iğne yaparak eritildiği iddia edilen yağları böbreklerden idrarla atamaz, çünkü böbrekler yağ, protein ve karbonhidrat atmazlar. Yine başka bir anlatımla ifade edecek olursak bol bol su içsek dahi idrarla yağ kaybedemeyiz. Bazı bu tarz, dışarıdan temasla uygulanan cihazlar ve enjeksiyonlar çok az bir miktar yağ hücresine zarar verebilir ve tahrip olan cüzi miktardaki yağ vücudun çöp toplama sistemi yani lenfatikler tarafından ortadan kaldırılacaktır. Ancak çok küçük ve anlamsız miktardır bu,ve kesinlikle harcanan zamanın paranın ve güven kaybının karşılığı değildir.''

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder