Marka Güncesi: ÇOCUKLARDA OKUL FOBİSİ!

15 Eylül 2017 Cuma

ÇOCUKLARDA OKUL FOBİSİ!


Okula dönüşe birlikte çocukların okula alışma süreci de kaçınılmaz gündemimiz haline gelmeye başladı. Bu özellikle anaokulu ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerinde çok çok önemli bir konu. Şüphesiz okulun ilk günü hem çocuk hem de aile açısından oldukça heyecan vericidir. Bu heyecana ek olarak çocukta birden bire gelişen kaygı ile birlikte okula gitmeyi reddetme durumu görülebilir. Bu durum hiç de nadir değildir aslında. Çevremize baktığımızda, birçok çocuğun kendi içinde yaşadığı ve ailesine de  yaşattığı stres verici durumlardan biridir. Okula gitmemek için bahaneler düzen bir çocuğa sahip iseniz, bu yazımıza bakmanızı öneriyoruz.

Okul fobisinin nedenleri
● Çocuğun akranları tarafından öğretmenler hakkında korkutulması,
● Başarısızlık korkusu,
● Anneden ayrılma güçlüğü başlıca nedenlerdir.

Okulun ilk günü birlikte gidin
Çocuğun ilkokul çağında olduğu varsayılarak, hiç bilmediği bir ortam ile tek başına kalması stres verici bir durum olmakla beraber, okuldan soğumaya sebebiyet verebilir. Bunu önlemek için okulun ilk günü, çocuk ile birlikte okula gitmek çocuğun kendisini güvenli ve rahat hissetmesi açısından harikalar yaratacaktır. Fakat bu ziyaretin  kısa süreli olması en önemli ayrıntıdır. Bu ziyaretin uzaması durumunda çocuğun okulda anne babaya bağımlı hale gelebildiği sık sık görülmektedir.

İstikrarlı ve sabırlı olun 
Çocukların, korkuları konusunda anlayış beklemesi en temel haklarıdır. Çocuğun okula gitmesi yönünden kararlı, korkularının son bulması yönünden de sabırlı olmalısınız. Çocuk, her ne kadar korkularını gizlemek için bahaneler sunsa da anne-babanın okula gönderme konusunda istikrarlı davranması gerekmektedir. 

Okul fobisine yakalanan bir çocuğa ailenin tutumu nasıl olmalı?
Anne babaların yapması gereken en temel şey, çocuğun kaygılarını dinlemektir diyebilirim. Hatta kendi okul dönemleri hakkında konuşmaları ve korkularının normal olduğunu ifade etmeleri de yerinde olacaktır.
Anne- babaların en çok hataya düştüğü konulardan biri de, “Bugün de okula gidersen sana istediğin oyuncağı alacağım” gibi cümleler kurarak çocuğun okula gitmesi için bir nevi onu ödüllendirmeye çalışmasıdır. Okula gitmenin bir istek değil de, onun görevi olduğunun bilincinde olmasını sağlamak çok önemli bir durumdur.
Çocuğun okulu sevebilmesi için küçük hileler kullanabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte yaptığınız alışverişte, eğlenceli ve çocuğun zevkine hitap eden araç gereçler satın almak olumlu sonuçlar doğurabiliyor.

Nelerden kaçınmalıyız?
Okul ile ilgili olumsuz deneyimlerimizi çocuğa aktarmaktan kaçınmalıyız. “Bak benimde böyle bir korkum vardı” mesajını vermeye çalışırken çocuğun daha da korkmasına neden olabilirsiniz.
Çocuğun korkmasını engellemek adına okula 1-2 gün ara verilmesi kesinlikle doğru değildir.
● “Okula gitmezsen seni sevmem” gibi tehdit edici cümlelerden kaçınmalısınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder