Marka Güncesi: OYUN HAMURU SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

18 Eylül 2017 Pazartesi

OYUN HAMURU SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?


Okula dönüşe birlikte son günlerde kırtasiyeler ve okul ürünleri satan zincir mağazalar inanılmaz bir yoğunluk yaşamaya başladı. Kırtasiye alışverişinin ilk sırasında kalem, defter, çanta, okul gereçleri ve çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sağlayan oyun hamurları geliyor.Uzmanların söylediği gibi çocuklar hayal ettiklerini gerçek hayatta, oyunların yardımıyla bizlere yansıtmak isterler. Oyun hamurları bunu sağlamak için biçilmiş kaftanlardır diyebiliriz. Çocukların yaratıcılıklarına yaratıcılık katan, el becerilerini geliştiren ve üreten bir birey haline dönüştürmeye yardımcı olan bu büyülü oyun hamurlarını seçerken de çocuklarımızın sağlığını düşünmeliyiz. Kalitesiz oyun hamurları çocuklarını sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor.  Oyun hamuru denilip kesinlikle geçilmemeli. Çocuğumuzun temas ettiği her şey önemli iken, bu kadar sık ve  yoğun kullandığı bir üründe çok daha dikkatli olmalıyız.

İçeriğindeki malzemelere dikkat
Nasıl ki, kozmetik ya da mutfak alışverişi yaparken içeriğindeki maddelere dikkat ediyoruz, en doğru oyun hamurunu seçerken yönelmemiz gereken ilk şey, çocuk sağlığını olumsuz etkileyebilecek hiçbir madde içermemesine dikkat etmek olacaktır. Doğal gıda maddelerinden oluşması önemlidir. Bunun için yetkili ve görevlilerden yardım alın.

Avrupa oyuncak güvenlik standartlarına uygun mu?
Kaliteli oyun hamurları, Avrupa oyuncak güvenlik standartlarına uygun olmalıdır. Oyuncağın veya ambalajın üzerinde kolayca görülebilir şekilde iliştirilen “CE” işareti alacağınız oyun hamurunun kaliteli ve güvenli olduğunu simgeler.  Sözü edilen “CE” simgesinin ambalaja iliştirilmediği durumlarda, muhafaza edilmesi tavsiye edilmiyor.

Oyun hamurunun yenilebilir ve tatsız olması
Çocukların büyük bir kısmı oyun hamurlarından pastalar, kurabiyeler yapmaktan keyif alır. Dolayısıyla hiç düşünmeden ağızlarına atmaları an meselesidir. Oyun hamurunun tatsız ve  tamamen doğal içeriklerden oluşması akıllardaki  “çocuğum oyun hamurunu yedi, zararlı mıdır?” sorusunu engellemek için yeterlidir. 

Hamurun yumuşaklığı
İyi bir oyun hamuru, yumuşak ve kolay şekil alabilen bir yapıya sahip olmalıdır. Parça parça dökülme yapmamalı ve kurumamalıdır. 

Oyun hamuru setleri
Birçok oyun hamuru bünyesinde, çeşitli kalıp ve aparatlar bulunduruyor. Kalıplarla verilen şekiller, başarma duygusunu tetikliyor. Böylelikle çocuklar bir nesnenin aynısını yapabilmenin hazzını yaşıyor. Alacağınız oyun hamurunu bu gözle değerlendirebilirsiniz.

Yukarıdaki madelere sizin bir eklemeniz olursa lütfen yorum bırakın. Benim bu maddeler ışığında yıllardır tercihim Plah-Doh 'dan yana oldu. Adı sanı bilinmeyen ve sadece belirli dönemlerde indirim sepetlerinde gördüğüm ürünleri kesinlikle evime sokmuyorum. Sağlık, hafife alınmayacak kadar kıymetli benim için. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder