Marka Güncesi: İŞYERİNDE PERFORMANSI ARTIRAN 10 FAKTÖR!

21 Temmuz 2016 Perşembe

İŞYERİNDE PERFORMANSI ARTIRAN 10 FAKTÖR!


İş yerinde şikayet edip duran insanları duyuyorsanız, bilin ki ortamdaki motivasyon düşük demektir. Kim sıkıcı bir ofis ortamında verimli çalışabilir ki? Çalışma ortamının iyi bir şekilde dizayn edilmesi çalışanların performanslarını arttırmada çok önemli bir rol oynadığını söylemek mümkün. Çalışanların üretkenliği üzerinde olumlu etki yapan her şey onların zindelikleri üzerinde de olumlu etki yaratır.
Ben de çalıştığım ortamın havası, renklerin verdiği enerjisi, doğal ortamı olmasa bile doğal ortama uygun bir alanı, temizliği, aktiviteleri olması gerektiğini düşünenlerdenim. Bunula ilgili olarak uzmanların yaptıkları araştırma ve önerilerine göz atalım.

Bugünki iş ve çalışma süreçlerinin yapısı göz önünde bulundurulduğumuzda, çalışma ortamı kişinin işteki performansını daha iyi nasıl etkiler?

Mimar Funda Varlık ve İç Mimar Oya Çavdar, iş performansının yetenek, motivasyon ve sunulan fırsatların bir sonucu olarak ortaya çıktığını belirtiyor.

Sizce, çalışma ortamının çalışan performansı üzerindeki katkısı nasıl olur?
Kamu ve özel sektör için ofis tasarımları yapan Mimar Funda Varlık ve İç Mimar Oya Çavdar, üretkenlik ve çalışma ortamı arasındaki bağlantıyı sizler için anlattı. İşte ofiste performansı arttıran 10 tasarım:

1. SICAKLIK 21,6 DERECE OLMALI
Özellikle ısı derecesi olmak üzere çalışma ortamındaki uygun koşulların sağlanmasında bireysel kontrolün olması çalışanların üretkenliğini arttırıyor.
Uygulanacak stratejiler:
Günışığı ve hava akımından en iyi şekilde faydalanabilmek ve ısı kontrolünü maksimum düzeyde sağlayabilmek için hareketli pencereler ya da hareketli panjurlar kullanın.

2. DOĞAYA, DIŞ MANZARAYA VE GÜNIŞIĞINA ERİŞİM
Çalışma ortamına günışığının girmesi, pencerelerin olması, çalışanların doğayla aktif halinde olma imkânlarının bulunması, çalışanların motive olmasında katkı sağlar.
Uygulanacak stratejiler:
Dış alanda çalışanların kullanabileceği yerler oluşturun. Çalışanlarınızı birkaç dakikalığına  bile olsa gün içindeki molalarda dışarıya çıkmaları konusunda teşvik edin.

                                

3. ÇALIŞANLARIN DUYULARI UYARILMALI
Duyusal değişiklik ve çeşitlilik için çalışma ortamında açık renklerin kullanılması ya da gürültü olması gerekmez, olması gerekenler günışığına erişim, pencerelerden açık alan manzarası, duyusal değişiklik sağlaması amacıyla seçilmiş materyaller ışıklandırma seviyesinde değişiklikler ve tepe ışıklarının kullanımı faydalıdır.
Uygulanacak stratejiler:
Uzun koridorlar ya da geçiş yerlerinin sıkıcı görüntüsünü renk, sanat eseri, grafik, desen kullanarak ve  doku değişiklikleriyle azaltmaya çalışın.

4. RENKLERİ STRATEJİK BİR BİÇİMDE KULLANIN
Enerjinin en etkileyici yönü renklerde gizlidir.
Mavi sakinleştirici ve serinleticidir. Zihinsel kontrolü, berrak ve yaratıcı düşünceyi teşvik eder.
Pembe sinirlilik, saldırganlık, yalnızlık, bıkkınlık ve bunalmışlık hisslerini hafifletir.
Kırmızı güç ve enerji hislerini arttırır, canlılık ve hırsla ilişkilendirilir.
Sarı insanların zihinlerini açık ve kendilerini uyanık hissetmelerine yardımcı olur, karar verme süreçlerinde mantıklı düşünmelerini sağlar.
Turuncu kişinin kendine olan saygı hissini artırır, duyguları gevşetir ve kişide yaşama heyecanı oluşturur.
Uygulanacak stratejiler:
Doğal ışık miktarını çoğaltmak için işyerinde açık renkler kullanın.

5. GÜRÜLTÜ KONTROL ALTINA ALINMALI
Kişi yaptığı işe tekrar konsantre olabilmek için daha uzun bir süreye ihtiyaç duyar ve sürekli devam eden bölünmeler de kişinin ruh hali üzerinde olumsuz etki yaparak tekrar işe başlama motivasyonunu düşürür.
Uygulanacak stratejiler:
Çalışma alanının her yerine dağıtılmış telefon odaları tamamen konsantre olmayı gerektiren işler için çalışanlara fırsat sunar.

6. KALABALIKLIK HİSSİNİ AZALTIN
Daha aydınlık ve parlak mekânlar, yüksek tavanlı odalar ya da duvarlarında ayna bulunan odalar daha az kalabalık ya da sıkışık olarak algılanıyor.
Uygulanacak stratejiler
Masaların konumunu ya da bireysel çalışma alanlarının görüş alanını otururken en az sayıda insanı ve onların bireysel çalışma alanlarını görecek şekilde ayarlayın.

7. GÜNDE 6 SAATTEN FAZLA OTURAN KADINLARIN ÖLÜM ORANI % 40 DAHA FAZLA
İnsanlar için tasarlanmış olan işyerleri genel olarak daha rahat ve esnektir ve zaman içinde çalışanların üretkenliğine de katkıda bulunurlar.
Uygulanacak stratejiler:
Çalışanları işyerlerinde hareket etmeye teşvik edecek araçlar ve teknolojilerle donatın. Örneğin: Onlara laptop ve mobil cihazlar verin.

8. İÇ MEKÂNLAR DIŞ MEKÂNLARA GÖRE 100 KAT KİRLİ
İnşaat malzemeleri ve döşemeleri, ev temizleme ve bakım ürünleri, kişisel bakım ve hobi ürünleri, merkezi ısıtma ve soğutma sistemleri ve rutubettir.
 Uygulanacak stratejiler:
Partikül sayısı az olan ya da toz tutmayacak halı, boya ve diğer işyeri araç gereçlerine yatırım yapın.

9. ÇALIŞANLAR DAHA ÇOK BAĞIMSIZLIK VE MAHREMİYETE SAHİP OLMALI
İyi tasarlanmış işyerleri çalışanlarına hem işlerine konsantre olmaları hem de iş arkadaşlarıyla işbirliği yapabilmeleri için fırsatlar ve çalışanların bu fırsatları ne zaman ve nasıl kullanacaklarıyla ilgili de seçenekler sunar.
Uygulanacak stratejiler:
Çok çeşitli iş yapma şekillerini destekleyecek farklı çalışma ortamlarını doğru oranda ayarlayın.
Konsantrasyan gerektiren çalışma, İşbirliği (ekip çalışması), Öğrenme, Sosyalleşme

                           


10. ÇALIŞAN BAĞLILIĞI
Çalışan bağlılığı ve çalışan memnuniyeti arasında direkt bir ilişki vardır. Bu hem üretkenliği hem de yenilenmeyi etkiler..
Uygulanacak stratejiler:
Çalışan bağlılığını arttırmak için görünürlük, açıklık ve çalışan hareketliliğini daha çok mümkün kılacak çalışma alanları oluşturun. Çalışanlar iş ortamında birbirlerini ne kadar çok görürlerse, birbirleriyle o kadar çok kaynaşır ve işbirliği yaparlar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder