Marka Güncesi: FATURA VE ÖDEME YOLCULUĞUMDA ENERJiSA

5 Mart 2017 Pazar

FATURA VE ÖDEME YOLCULUĞUMDA ENERJiSATakipçilerim yakından biliyor beni, hayatı dolu dolu yaşayan ancak harcamalarına da azami özen gösteren birisiyim. Aile bütçesini yönetmek bir kenara dünyanın sürdürülebilir olması için herkesin tasarruf önlemleri alması ve dünyayı sonu gelmeyecek gibi tüketmekten vazgeçmesi gerekiyor benceAile bütçemizin aylık standart giderlerinden faturalarda tasarruf etmenin püf noktalarını biliyor musunuz? Her ay faturalara ne kadar para yatırdığınızı lütfen kabaca bir hesaplayın.  Bir kadın olarak evde saç kurutma makinesi, düzleştirici, ev işlerinde çamaşır ve bulaşık makineleri, telefon ve bilgisayar şarj aletleri derken en yoğun ödemeyi yaptığım faturaların başında elektrik faturası geliyor.
Abonesi olduğum Enerjisa’yı baz alarak size bazı  bilgiler ve tasarruf tüyoları vermek istiyorum. Öncelikle  aylık ortalama faturanız 82 TL ve üzerinde ise Enerjisa ile serbest tüketiciliğin avantajlarından kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

Serbest tüketici olmanın avantajları?

Elektrik satın alırken en uygun fiyat alternatiflerini kendi ihtiyaçlarınıza göre özel olarak şekillendirebilirsiniz. Eğer serbest tüketici olma hakkınızı kullanmazsanız sadece bağlı olduğunuz bölgenin görevli tedarik şirketinden elektrik enerjisi satın almak zorunda kalırsınız. Bu nedenle tükettiğiniz elektrik, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen tarifeler üzerinden faturalandırılır.
Bir de söz konusu fatura olunca hep konuşulan sorulan sorular vardır, ‘’sayaç’’ların doğru okumama durumu nasıl anlaşılır?
Sayaç okuma ekipleri, ortalama 25-35 günde bir sayaçlarınızı okuyarak faturalarınızı düzenlemektedir. Bununla birlikte zaman zaman daha erken veya daha geç okuma yapabilmektedirler.
Peki yazının başında bahsettiğim tasarruf önerileri neler olabilir? Bu konuda Enerjisa’nın web sitesinde çok güzel ipuçları veriliyor. Bunlar hepimizin hayatında olan ve çoğu zaman dikkat etmediğimiz noktalar. Sürdürülebilir bir enerji tasarrufu için hepsinin  çok önemli olduğunu düşünüyorum.

  • Evdeki tüm ampuller düşük enerjili ampullerle değiştirilmeli, LED veya floresan aydınlatma sistemleri tercih edilmelidir.
  • Az kirli veya az miktardaki çamaşırlar ekonomik programda yıkanmalıdır.
  • Ütünün termostatı kumaş cinsine göre en düşük seviyeye ayarlanmalı ve ütüleme işlemi bitmeden 5 dakika önce ütü fişten çekilmedir.
  • Televizyon, DVD oynatıcı, müzik seti gibi cihazlar bekleme konumunda da elektrik tükettiği için tamamen kapatılmalıdır.
  • Fırının kapağı sık sık açılıp kapatılmamalı veya uzun süre açık bırakılmamalı. Kapak her açıldığında içerideki ısı 10ºC azalır. Bunu dengelemek için fırın fazladan enerji harcar.
  • Saçlar havlu ile iyice kurutulduktan sonra saç kurutma makinesi kullanılmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder