Marka Güncesi: ÇİZGİ FİLMLERİN ÇOCUKLARIN GELİŞİMİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

6 Temmuz 2015 Pazartesi

ÇİZGİ FİLMLERİN ÇOCUKLARIN GELİŞİMİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

http://www.disneyturkiye.com.tr/disney-junior/jake-ve-varolmayan-ulkenin-korsanlari/?

Çocuklar hayatımızın en önemli parçaları şüphesiz. Onlar için iyi bir gelecek sacek sar hayatımızın en önemli parçaları şüphesiz. Onlar için iyi bir gelğlamak, doğru eğitim almaları ile o kadar yakından ilişkili ki.. Eğitimi istediğimiz kadar okullarda arayalım asıl doğru yer aileden geçiyor. Onlarla doğru iletişim kurmak ve alışkanlıklarını belirmek noktasında ebeveynler olarak en büyük görev bize düşüyor. Bu alışkanlıklar arasında televizyon izleme alışkanlığı da önemli bir yer tutuyor. Eş dosttan duyarız, bazı anne babalar için çocuğuna televizyon seyrettirmek, onlar için bir kaçıştır. Anne-baba rahat etmek için çocuğunu tv başına bırakır ve çocuk saatlerce tv izler. Ben bu noktada oğlumun kısıtlı zaman geçirerek izlediği televizyonlu dakikalarda doğru yayınlar izlemesini sağlamaya çalışıyorum.  Bizim bu noktada favorimiz ‘’Jake ve Var olmayan Ülkenin Korsanları’
Neden favorimiz bu? Çünkü çocukların duygusal, sosyal, fiziksel ve zihinsel gelişime katkı sağlayacak mesajlar veriyor. En önemlisi de çocukların yaratıcı zekası ve ahlaki  gelişimini de destekliyor. Günümüzde çocukların (bizim çocukluğumuzda var olan ama bugünlerde kaybetmeye başladığımız) dostluk, sevgi, dayanışma gibi değerler bu çizgi filmde çok güzel bir şekilde işleniyor, biz de tutku ile izliyoruz. Jake’in en yakın dostları; Cubby, Izzy, Bucky, Skully : )

http://www.disneyturkiye.com.tr/disney-junior/brand/prenses-sofia.jsp?
Çocuk sahibi olup da Jake’i tanımayan yoktur ama halen tanımıyorsanız ya da tam olarak hangi saatte nerede yayınlandığından emin değilseniz bunu da paylaşayım saat 11.30’da Jake ve Var Olmayan Korsanlarının Disney Channel de şifresiz olarak yayınlıyor. Disney Channel’dan söz açılmışken, bu kanalda çok güzel yapımlar yer alıyor ve bu yapımların ortak noktası, ailesel değerlerin önemi, hayalleri teşvik etmek, çocukların kendilerini ifade etmesini sağlamak, kendileriyle barışık ve mutlu olmak..
Mesela bir kız çocuğunuz varsa Prenses Sofia’yı mutlaka izletmenizi tavsiye ederim.Annesi Miranda, Kral 2.Roland’la evlendikten sonra sarayda yeni ailesiyle yaşamaya başlayan ve kraliyet hayatının inceliklerini öğrenmekte olan 12 yaşındaki Sofia’nın maceralarını anlatan çizgi filmde okula alışma, kardeşlik ilişkileri geliştirme, yeni arkadaşlar edinme, cesaret ve dürüstlük gibi değerler işleniyor.
Buradan tekrar altını çizmek istediğim bir konu var ki televizyon yeri gelince çok öğretici ve eğitici yeri geldiğinde ise çok tehlikeli bir iletişim aracı olabiliyor. Çocuklarımız bizim geleceğimiz ve onların ne izlediği, oradan neler öğrendiği  hayatları ve gelişimleri için çok belirleyici oluyor. Hadi siz de yorumlarınızı blog postumun altına yapın, tartışalım…
Sevgiler,

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder