Marka Güncesi: ÇOCUKLARDA KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMANIN YOLLARI

25 Kasım 2016 Cuma

ÇOCUKLARDA KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMANIN YOLLARI

 

Bazen ülkenin durumu, olan biten tüm olumsuzlukların, yeterli saygı seviyesine ulaşamayışımızın sebebinin az okumak hatta hiç okumamaktan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Ve bütün bu kördüğümün kilidinin de yine okumak, daha çok okumaktan geçtiğine inanıyorum.
Okumak hepimiz için çok önemli aslında her yaş her kültür seviyesi için.. Özellikle yeni yeni okuma alışkanlığı kazanan bir çocuğun hayatı içinde rutin hale gelmesi çok daha önemlidir. Kitap okuyan çocukların düşünceleri, diğer çocuklara göre daha zengin olur. Fakat evinde bir tane bile kitap olmayan bir ailenin, çocuğuna ‘Kitap oku.’ diye baskı yapmak pek işe yaramayabilir. Bu yüzden ilk adımlar yine biz ebeveynlerden :)
Şimdi ise çok lafı uzatmadan size kitap okuma alışkanlığını nasıl kazandırdığımızı açıklıyorum. Yazımın devamını lütfen sadece okumakla kalmayalım ve çocuklarımız üzerinde uygulayalım.
İlk olarak çocuğumuza zaman ayırarak onun ilgi alanına ve yaşına uygun kitapları ona okuyabiliriz. Örneğin öykü, masal gibi kitaplar ilk adımda işinize yarayacaktır. Evimizde küçükte olsa bir kütüphane olmalı. Bu kitapları çocuklarımızın da göreceği şekilde yerleştirmeliyiz ve her türde kitaba yer verilmelidir. Evde kitap okuma saatiniz olmalı. Siz eğer hiç kitap okumuyorsanız çocuğunuzdan kitap okumasını istemeniz biraz gerçek dışı kalıyor. Çocuğunuz için alacağınız kitaplar onunla birlikte seçmelisiniz alışveriş merkezlerinin kitap-dergi reyonuna mutlaka uğramalısınız.
Çocuklarınızı sürekli kitap okuması için uyarmak yerine onlara her kitabın sonunda farklı ödüller verebilirsiniz. Bu onu daha mutlu eder. Çocuğunuza okumanın öneminden sürekli bahsedin ve okuduğu şeyin de ne kadar önemli olduğundan da.
Bizden sonra bu konuda öğretmenlerin rolü de büyük. Bir de onların neler yapabileceğine bakalım.
Sınıfta okunması gereken kitaplar panosu hazırlanmalıdır. Bu pano yaşlarına uygun olacağı için mutlaka en az bir kitap dikkatini çekebilir. Öğretmenler sınıf içinde veya kütüphanede serbest kitap okuma saatleri yapmalı bu kitabı çocuğun kendisi seçmeli tabii. Öğrencilerin sırf roman, hikaye gibi kitaplar değil makale, köşe yazısı, anı, gezi yazısı gibi metinlerinde okunması sağlanmalı.
Son olarak unutmayalım ki okumak sonradan kazanılan bir alışkanlık değildir. Eğer çocuğunuza bu alışkanlığı kazandırırsanız gün geldiğinde okumayı bilen ve ne istediğini bilen bir birey olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder